Élelmiszer-biztonság mesében
És ez nem mese: meseolvasás közben is megtanulhatók az élelmiszerbiztonsági alapismeretek
Új elemmel, oktató jellegű mesekönyvvel bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) oktatási programja. Az elsősorban 3. és 4. osztályosoknak szóló „Mese habbal, szülinappal” című történetet Gévai Csilla meseíró jegyzi. A kiadványt Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár mutatta be ma a Csillaghegyi Általános Iskolában.
A felnőtt lakosság berögzült szokásain nehezebb már változtatni, ezért is helyez nagy hangsúlyt a gyerekek oktatására szemléletformáló munkája során a Nébih. A 2018 márciusában indult oktatási program az óvódásoktól kezdve, az általános iskolásokon keresztül, egészen az egyetemistákig törekszik a tudás átadására. E munka legújabb eleme a Gévai Csilla által jegyzett „Mese habbal, szülinappal” című történet.
A kötet bemutató rendezvényén Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár kiemelte, a Nébih mesekönyve valós és időszerű társadalmi problémákra reflektál. Azt az általános európai tendenciát veszi alapul, miszerint – a konyhakész, a házhoz szállított ételek és a növekvő arányú házon kívüli étkezés világában – a gyermekek egyre kevésbé tudják otthon ellesni az ételkészítés és az élelmiszerbiztonság gyakorlati alapjait.
A most megjelent mesekönyv segítségével a kisiskolások észrevétlenül, meseolvasás közben tehetnek szert a legfontosabb élelmiszerbiztonsági alapismeretekre.
A könyvben szereplő Lestyán Mátyás történetét Gévai Csilla meseíró álmodta meg és öntötte formába, míg a szakmai hátteret a Nébih munkatársai biztosították. Matyi – nem mindennapi módon – maga szeretné megsütni a születésnapi tortáját, amelyhez nagyszülei segítségét kéri. Velük és ikerhúgaival karöltve bevásárló-körútra indulnak, hogy minden összetevőt beszerezhessenek az emeletes és színpompás édességhez. A cselekmény előrehaladtával a gyerekek megismerkedhetnek többek között azzal, hogy mire figyeljenek oda bevásárlás közben, milyen sorrendben érdemes az élelmiszereket a kosárba tenni, de a történet felhívja a figyelmet a biztonságos ételtárolásra és a kézmosás fontosságára is.
A mesekönyv online elérhető az issuu.com oldalán és ingyenesen letölthető a nebih.hu oldaláról.
A mesekönyvet az iskolák nyomtatott formában is igényelhetik, intézményenként 35 példánnyal: oktatas@eteltcsakokosan.hu
Ha tetszett a bejegyzés, dobj egy ötöst közösségi oldalunkra! Köszi